Kåringen nærmer seg med stormskritt.
Så mange som 33 forslag har kommet inn til første vurderingsrunde av Laagendalspostens byutviklingspris 2023.
Prosjektleder for utdelingen, Siri-Helene Hagen Lia kan fortelle om svært varierte forslag som har kommet inn.
– Fra restauranter og gater til arrangementer, forteller hun.
Av disse er det altså kun fem kandidater som vil konkurrere videre om prisen om lokal heder samt en sjekk på 10.000 kroner. I følge Hagen Lia, har utvelgelsesprosessen inkludert mange vanskelige valg.
– Juryen har gjort en grundig jobb med utvelgelsen, forteller hun.
Nå ønsker hun også å høre befolkningens stemmer.
(Saken fortsetter under videoen)
Stem frem din favoritt
Hagen Lia oppfordrer alle med engasjement for byen til å kaste inn en stemme på sin favoritt frem til 15. juni.
– Vi håper folk vil benytte anledningen til å stemme. Tenk ut fra egen situasjon - hva liker du best i Kongsberg?
Hun viser til at avstemningen vil telle en tredjedel av stemmene fra befolkningen, mens de resterende stemmene vil komme fra juryen.
Og så langt er dette de nominerte finaleinitiativene:
- Elvelangs ved initiativtaker Cathrine Kvitnes:
- IL Skrim Discgolf
- Nila restaurant
- Restaurering av veggmaleri på bygård i Storgata ved Ellen Korvald og Petter Grimsgård
- Kongsberg Agenda

Disse er nominert til Byutviklingsprisen
Du kan lese juryens begrunnelse nederst i saken.
– Vi er veldig takknemlig for at juryen stiller opp, og for at de går inn i dette med hjerte for Kongsberg, sier Hagen Lia.
Godt blanda jury
Det er Wenche Grinderud som er leder for juryen, som for øvrig består av Ingebjørg Halvorsen, Bjørn Erik Dalshagen og Serine Bilstad.
– Det er fint at vi er litt ulike, sier Grinderud om jurymedlemmene.
– Vi er satt sammen på en fin måte, mener hun.
Dette er juryen
Ingebjørg Halvorsen:
Kongsberg jente som er opptatt av sosial bærekraft i stedsutvikling og skape de gode møteplassene i bybildet.
– Kongsberg er en liten by med stort mangfold av både mennesker og muligheter. Vi har bønder, business, studenter og jazz. Ja, vi har til å med noen turister takket være bakker og berg. Hvordan få Kongsberg til å bli nordens Austin? Jeg er opptatt av sosiale arenaer som stimulerer til ny næring, lykkelige innbyggere, trygg oppvekst og en fremoverlent, samt velkommen atmosfære.
Bjørn Erik Dalshagen:
Bjørn Erik Dalshagen er gartner og green-keeper på golfbanen. Han bringer et "grønt blikk" inn i juryen.
Serine Bilstad:
Serine er det "estetiske blikket" til juryen.
Hun har vokst opp i Flesberg, men bor i Kongsberg.
– Jeg er 25 år gammel, og arbeider for øyeblikket med bacheloroppgaven til faglærerutdanningen min i design, kunst og håndverk ved OsloMet. Mine interesseområder er bærekraft, søm & tekstil og grafikk, og jeg håper å bringe et inkluderende, kreativt og estetisk blikk inn i juryen.
Wenche Grinderud (juryleder):
Cand.mag. med norsk, historie, engelsk og tilleggsutdanning fra BI. Lang ledererfaring fra flere kommuner, rådmann i Ringerike og Kongsberg.
– Nå er jeg travel pensjonist på andre året der dagene fylles med litt styrearbeid og frivillig arbeid samt påfyll av foredrag, kulturopplevelser og reiser .
I arbeidet med byutviklingsprosjekt vil jeg både være opptatt av at tiltakene er til glede for mange, og at det bidrar til god lokalsamfunnsutvikling og inspirasjon .
Sammen har de så langt kommet frem til fem finaledeltakere, som i de kommende tre ukene vil konkurrere om byutviklingsprisen som deles ut på Kongsberg Agenda den 21. juni.
– Med så mange spennende nominasjoner, har det vært vanskelig å velge, forteller Grinderud.
Blant kriteriene som juryen har sett på er:
- Innslag av frivillighet.
- Tilgjengelighet, og at det kan benyttes av mange.
- Mangfold, og nyskaping.
Det aller viktigste har dog vært å løfte opp de innspillene som folk flest er opptatt av.
Viktig å belønne gode initiativ
Selv har juryleder Grinderud jobbet i offentlig forvaltning i mange år, og har dermed vært involvert i mange utbyggingsprosjekter gjennom årene.
– Du kan godt si at jeg har mye erfaring i å vurdere og bedømme innspill. Jeg har god trening i å sette innspill opp mot hverandre og se helhetlig på ting.
Aller viktigst er det at man får løftet opp de initiativtakerne som investerer tid og engasjement for byen.
– Det er kjempeviktig å belønne de gode initiativene som bidrar til å snakke byen opp. Vi synes dette var en artig prosess. Vi tror det viser at folk er interessert i byen sin og de vil at det skal bli enda bedre.
Juryens begrunnelse
Elvelangs ved initiativtaker Cathrine Kvitnes
Et årlig tiltak basert på stor grad av frivillighet fra arrangørene. Det er et lavterskel tiltak som favner alle aldersgrupper og hele kommunenog skaper stolthet og samhørighet.
IL Skrim Discgolf
Et lavterskel fritidstilbud som fremmer god folkehelse. Kan benyttes av alle, men målgruppen er først og fremst barn og unge. Et godt alternativ til mer organisert idrett, og det er ingen deltakeravgift.
Nila restaurant
Bygningsmessig er det en fargeklatt i bybildet, og innholdsmessig er det et spennende restaurantprosjekt som skaper mangfold i tilbudet.
Restaurering av veggmaleri på bygård i Storgata ved Ellen Korvald og Petter Grimsgård
Dette er et kjent vegguttrykk som nå skal restaureres etter initiativ fra gårdeier. Dette er også et eksempel til etterfølgelse i å ta vare på bygården sin.
Kongsberg Agenda
Et nytt arrangement som startet i fjør og videreføres nå i år. Setter Kongsberg på kartet og synliggjør nåværende og tidligere industri og teknologi utvikling