Kongsberg kirke melder om at de har åpen kirke for alle som har behov for det. Kirken åpnet dørene klokka ni.
– Hvis noen har behov for å prate med noen, ta en kopp kaffe, eller ha noen å være sammen med, så er kirken åpen utover hele dagen i dag, opplyser Aasbø.
Han sier at kirken har cirka 10 personer fra staben på kirkekontoret i Kongsberg på plass for å bistå ved behov. Også Tuft kirke har åpent utover dagen, fra 13.30 til 16.30.
– Dette er en veldig spesiell situasjon som er vanskelig å ta inn over seg. Vi har ansatte som står klare for å bistå ved behov. Det som er viktig nå, er at samfunnet tenker på hva de sprer om seg med informasjon, kanskje særlig i sosiale medier florerer det med rykter og ting sprer seg fort. Det er viktig å være bevisst på hva man deler, sier sognepresten.
(Artikkelen fortsetter under bildet)
Kirken opplyser om at de ikke har satt opp ekstra gudstjenester i forbindelse med drapene, men at dette er noe de vil vurdere fortløpende.
– Vi må se og vurdere om andre planlagte arrangement i kirken kan gå som normalt, eller om vi vil gjøre om i programmet.
Aasbø anslår at det vil komme flere innom kirken i løpet av dagen.
– Jeg tror det er mange i byen, inkludert meg selv som syns denne situasjonen er vanskelig å ta inn over seg, og å forstå rekkevidden av. Det som har skjedd i Kongsberg nå er slikt vi ser på film, eller noe vi hører om andre steder i verden, ikke noe som skjer her. Nå har det skjedd og det er vanskelig å forstå. Det er viktig å ta vare på hverandre nå i tiden fremover, og det er viktig at de som har behov for ekstra hjelp oppsøker de plassene de kan få hjelp, avslutter Aasbø.

Flytter mottakssenteret til rådhuset

«Kongsberg sykehus mottok tre pasienter. For to av disse sto ikke livet til å redde»

Forsvarer for Kongsberg-siktet: Han samarbeider med politiet

– Jeg kan bekrefte at det har skjedd en alvorlig hendelse i vår butikk
