Fredsprisvinnerens medalje ble solgt for 103,5 millioner dollar, i overkant av 1 milliard norske kroner, på en auksjon i New York mandag.
Hele beløpet skal gå til Unicefs humanitære innsats for ukrainske barn som er drevet på flukt fra krigen, opplyser Heritage Auctions, som sto for salget.
Den anonyme kjøperen la inn bud via telefon.
Den uavhengige avisen Novaja Gazetas sjefredaktør fikk fredsprismedaljen i 2021, sammen med den filippinske journalisten Marisa Ressa, for kampen for ytringsfrihet.
Muratov varslet i mars i år at han ville auksjonere bort medaljen. Han har måttet legge ned avisen i Russland. Han døpte deretter avisen om til Novaja Gazeta Europa, som han nå gir ut i Latvia i stedet.
Det Norske Myntverket i Kongsberg har produsert fredsprismedaljen i over 100 år, skriver de på sine egne nettsider.